Leksiskā tēma "dārzeņi". Vingrinājums. Kurš var nosaukt vairāk dārzeņu? Tēma: Ziema. Ziemojošie putni

Nodarbības kopsavilkums "J. Tuvima dzejoļa "Dārzeņi" lasīšana" bērniem vecumā no 3 līdz 4 gadiem.

Mērķis. Iepazīstināt bērnus ar pieaugušo darbību secību, atklāt darba mērķi kā līdzekli cilvēku vajadzību apmierināšanai. Nostipriniet zināšanas par dārzeņu nosaukumiem, veidojiet vispārinošu jēdzienu "dārzeņi". Praktizējiet sibilantu izrunu.

Materiāli. Dabīgi dārzeņi vai to attēli (pēc bērnu skaita).

Nodarbības gaita

1. daļa:

Uz skolotāja galda ir nazis, rīve, kastrolis, šķīvji, karotes, kauss, rīve, dabīgie dārzeņi.

Bērnu priekšā ir attēli, kuros attēloti tie paši dārzeņi vai dabīgie dārzeņi.

Audzinātāja. Tagad es jums pastāstīšu par to, kā mājsaimniece nolēma gatavot bērniem. dārzeņu zupa. Ko viņa tam sagatavoja? Vispirms viņa devās uz tirgu un atnesa veselu grozu ar dārzeņiem.

Saimniece kādu dienu atnāca no tirgus,

Saimniece no tirgus atveda mājās:

Pētersīļi un bietes.

(Lasīšanas laikā skolotājs parāda un nosauc katru dārzeņu.)

Ko viņa sāka darīt ar dārzeņiem? Klausieties:

Tikmēr saimniece paņēma nazi

Un ar šo nazi viņa sāka cirst

Kartupeļi, kāposti, burkāni, zirņi,

Pētersīļi un bietes.

(Stāsta laikā skolotājs mudina bērnus nosaukt un parādīt dārzeņus.)

Kas viņai bija vajadzīgs, lai sasmalcinātu visus dārzeņus?

Saimniece visus dārzeņus salika pannā. Kas notika tālāk?

Pārklāts ar vāku, piesmakušā katlā

Vārīts, vārīts verdošā ūdenī

Kartupeļi, kāposti, burkāni, zirņi,

Pētersīļi un bietes.

Kā viņi vārījās? (Mudina bērnus lietot onomatopoēzi.) Pūpots: pufs-puff-puff, šņāc: š-š-š, svilpa: s-s-s! Un dārzeņu zupa sanāca tīri laba! Kam viņa to gatavoja? garšīga zupa? (Rāda bildes, aicina bērnus apskatīt klāto galdu.) Tātad, saimniece uzklāja galdu - ko likt? (Rāda atsevišķi priekšmetiēdieni.) Tagad vēlreiz klausieties, kā saimniece nolēma bērnus pabarot ar gardu dārzeņu zupu un ko viņa tās labā darīja.

Skolotājs vēlreiz izlasa dzejoli un parāda attēlus. Bērnu nosaukumu tabulas iestatīšanas vienumi, pamatojoties uz attēliem.

2. daļa:

Tiek spēlēta āra spēle.

Audzinātāja. Tagad piecelieties no saviem galdiem. Lai katrs uztaisa vienu bildi sev... Izklīst pa istabu. Es būšu mājsaimniece, un jūs būsiet dārzeņi. Kad nosaukšu kādu dārzeni, pie manis skries bērni ar tā bildi rokās.

Skolotājs staigā pa istabu, atkārtojot dzejoli: “Kādu dienu saimniece...” Ejot blakus bērniem, viņš aicina bērnus stāvēt vienu pēc otra, turot rokās vienu vai otru attēlu. Viens un tas pats pants, iespējams, būs jāatkārto divreiz, lai visi bērni sanāktu kopā. Tad bērni tiek lūgti nostāties aplī.

Audzinātāja. Tātad mums ir vesels grozs ar dārzeņiem. Tagad vārīsim dārzeņu zupu.

Skolotāja nolasa dzejoli, sākot ar vārdiem “Pārklāts ar vāku...”, un vingrina bērnus skaņu izrunā. Tad viņš aicina visus kopīgi atkārtot dzejoļa beigu vārdus: "Un dārzeņu zupa sanāca diezgan laba!"

Ja spēlēšanai klasē neatliek laika, spēle tiek spēlēta pastaigas laikā.

Vecākajās grupās bērniem kļūst iespējams veidot zināšanas par darba veidiem, kuros tiek radīti materiāli (piemēram, ķieģeļi), par cilvēku darba kolektīvo raksturu un tā sociālo orientāciju, organizācijas formām, par cilvēka attieksmi pret cilvēkiem. darbu un viņu pienākumiem. Kopumā zināšanu par darbu nodošanas secību var attēlot šādi:

Mērķu noteikšana (Ko jūs darāt?);

Darba priekšmeta izvēle, materiāls (No kā mēs to darīsim?);

Atlase nepieciešamo aprīkojumu(Kādi rīki jums būs nepieciešami?)]

Darba darbību un to secības noteikšana (Ko darīsim? Ko vispirms, ko tad?), starprezultātu iegūšana (Kas tiks iegūts katras darbības beigās?);

Produkta, rezultāta iegūšana (Kas noticis? Rezultāta atbilstības novērtējums iecerētajam mērķim?).

Pasaka par dārzeņiem bērniem nav tikai izklaide. Pateicoties tam, bērns iepazīstas ar šo vai citu produktu, uzzina, kāda tā krāsa, kāda forma ir. Bērnam var interesēt interesants stāsts par dārzeņu priekšrocībām. Viņam tās patiks ēst, un tas ir ļoti svarīgi viņa ķermenim.

Pasakai par dārzeņiem pirmsskolas vecuma bērniem vajadzētu būt ne tikai aizraujošam saturam, bet arī pasniegtai vienkāršā un pieejamā valodā.

Ko pasaka māca?

Pasaka nav tikai izklaide bērnam. Viņa spēj mācīt, izglītot, atrisināt daudzas problēmas un arī nomierināt. Pateicoties pasakai, jūs varat izskaidrot savam mazulim vai mazulim daudzas lietas, kuras ir grūti saprast ar parastu skaidrojumu. Ir, piemēram, bērnu pasakas par dārzeņiem un augļiem, kas palīdzēs noskaidrot atsevišķu produktu nosaukumus, kā arī atpazīt to derīgās īpašības.

Pasaku terapeitiskais efekts

Neticami, bet pasakām ir terapeitisks efekts. Pasaka par dārzeņiem bērniem var būt ne sliktāka par to, kur galvenie varoņi ir cilvēki. Tā bērns var ātri iepazīties un “sadraudzēties” ar jauniem dārzeņiem. Ja viņš atsakās ēst noteiktus ēdienus, tad interesanta pasaka par dārzeņiem palīdzēs mainīt viņa attieksmi pret tiem. Lasot vai klausoties pasakas, jūs neviļus nokļūstat maģijas un fantāzijas, sapņu un sapņu pasaulē. Šajā apbrīnojamajā pasaulē viss var notikt. Dzīvnieki un putni var runāt, mājas var izgatavot no konfektēm, cilvēki var ceļot laikā, lidot utt. Pasaku pasaule vienmēr ir laipna un skaista. Tāpēc tās tik ļoti patīk ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem.

Priecīgs sakņu dārzs

Šis ir īss stāsts par dārzeņiem. Kādu dienu kucēns pastaigājās pa dārzu un satika tā iemītniekus. Bet es vienkārši nezināju, kā viņus sauc. Mums jāpalīdz kucēnam uzzināt par brīnišķīgā dārza iemītniekiem.

Vispirms suns ieraudzīja zaļu un pūtīšu radījumu.Kas tas ir? Tātad šis ir gurķis, īsts drosmīgs pārdrošnieks.

Un šeit ir biznesa dāma, viņa ir ģērbusies simts kažokos. Un vasarā viņai nav ne mazākās karstuma. Tie ir kāposti, kas vienkārši nevar sasilt.

Kurš ir tas, kas pakļāva savu pusi saulei? Viņš neiedegās, bet tikai kļuva nedaudz balts. Jā, šis ir dīvāns.

Viņš arī redzēja meiteni, kuras bize vienmēr bija uz ielas, un viņa pati sēdēja cietumā. Kas tas ir? Protams, burkāni. Tagad kucēns zina, kas dzīvo jautrajā dārzā. To apdzīvo brīnišķīgi cilvēki.

Pasaka par dārzeņiem (smieklīgi)

Vectēvs iestādīja rāceni. Un es gaidīju, ka viņa izaugs ļoti, ļoti liela. Ir pienācis laiks. Vectēvs sāka rakt rāceņus. Viņš velk un velk... Un tad dzird, ka dārzenis ar viņu runā.

Vectētiņ, kāds es tev par rāceņu, es esmu sarkans burkāns ar zaļiem cirtainiem matiem!

Tie ir brīnumi, saka vectēvs, bet kur es to rāceni iestādīju? Es neatceros. Iekāp manā grozā, tev vajadzēs zupai, bet tikmēr mēs to kopā meklēsim. Viņš iet tālāk pa dārzu. Velk un velk...

"Ak, esiet piesardzīgs ar mani, es neesmu rāceņi, bet gan biete," cītīgi atbildēja bordo dāma.

"Kā tā," saka vectēvs, "es atkal to sajaucu." Esmu vecs muļķis. Nāc man līdzi, tev vajadzēs boršču. Viņš dodas tālāk.

"Tu laikam esi rācenis," vectēvs pievērsās citam dārzeņam.

Kas es esmu? Nē, kas tu esi? Es esmu kartupelis.

Lūk, tā lieta, - nomurmināja vectēvs, - ak, vecums nav prieks. Viņš ir akls un viņam ir problēmas ar atmiņu. Kā es varu atrast rāceni?

"Te es esmu," iesaucās rāceņi, "cik ilgi es varu gaidīt jūs visus?" Es sēžu šeit, garlaikoti, viens.

"Beidzot," vectēvs priecājās. Gribēju vilkt ārā, bet piedzima tiešām liels, liels rācenis. Droši vien jāzvana vecmāmiņai, mazmeitai un citiem. Kā vectēvs izvilka rāceni? Nu tas ir cits stāsts...

Dārzeņu strīds

Tie ir dārzeņi. Reiz dzīvoja vecs vīrs un veca sieviete. Vectēvs vakaros skatījās televizoru, un vecmāmiņa viņam adīja zeķes. Viņiem kļuva garlaicīgi šādi dzīvot. Mēs nolēmām iegūt sakņu dārzu. Viņi pavadīja dienas, ķēroties ar to. Viņiem ļoti patika, ka laiks paskrēja ātri un nemaz nebija garlaicīgi. Ir pienācis laiks sēt sēklas. Vectēvs tik nopietnu lietu vecmāmiņai neuzticēja. Pats aizgāju uz tirgu un visu nopirku. Nolēmu nezvanīt vecmāmiņai, bet iesēt sēklas pati. Bet viņš paklupa, un visas sēklas izkaisījās pa dārzu.

Vectēvs pārnāca mājās drūms. Un viņš saka: "Kā jūs tagad varat uzzināt, kur ir burkāni un kur ir bietes!" — Neuztraucies, vectēv, — vecmāmiņa teica, — pienāks laiks, mēs paši to izdomāsim.

Ir pienācis rudens, ir pienācis laiks novākt ražu. Vecs vīrs un veca sieviete skatījās, un dārzeņi bija tik skaisti un gatavi. Bet viņi strīdas savā starpā par to, kurš no viņiem ir labāks un noderīgāks.

Es esmu tomāts, es to pagatavoju garšīgs tomāts. Es esmu labākais.

Un es esmu visnoderīgākais no visiem. Esmu sīpols, visus glābju no slimībām.

Bet nē. Esmu arī bagāta ar vitamīniem. Esmu salds un ļoti garšīgs ķirbis, turklāt esmu ļoti spilgts un skaists.

Jūs neesat vienīgais, kurš spīd ar skaistumu. Esmu sarkans burkāns, esmu skaista meitene. Veselīgi un garšīgi, visiem ļoti garšo.

Dārzeņi ilgi strīdējās, līdz vectēvs un vecmāmiņa teica: "Jūs visi esat galvenie, svarīgie un noderīgie. Mēs jūs visus savāksim, nevienu dārzā neatstāsim. putra derēs, daži zupā, un daudzi no jums ir ēdami neapstrādāti un ļoti garšīgi. Dārzeņi priecājās, smējās un aplaudēja."

Terapeitiskā pasaka par veselīgiem dārzeņiem. Pirmā daļa

Šī pasaka par dārzeņiem ir brīnišķīga piemērots tiem bērni, kuriem ir problēmas ar ēšanu. Aptuvenais vecums: no 3,5 gadiem. Sarunas par gardu un veselīgs ēdiens, un arī par nevēlamā pārtika daudziem bērniem tas patīk. Galvenais, lai tie būtu interesanti. Ja jūs stāstāt terapeitisku stāstu, jums nevajadzētu izmantot sava bērna vārdu par galveno varoni.

Tātad, nākamā varētu būt terapeitiskā pasaka par dārzeņiem. Katja, kā parasti, vasaras brīvlaikā ciemojās pie vecmāmiņas. Viņai ļoti patika šis ciems. Spožā un siltā saule vienmēr pacēla garastāvokli, un es vienmēr varēju peldēties pēc sirds patikas tīrajā upē. Tikai Katja ļoti bieži bija kaprīza un nepaklausīja vecmāmiņai. Viņa negribēja ēst vārītus dārzeņus un augļus. Meitene atteicās tos ēst un teica: "Es to negribu, es to nedarīšu. Es neēdu šo zaļo, bet atņemu šo sarkano." Un viss tamlīdzīgs. Protams, tas vecmāmiņu ļoti apbēdināja, jo viņa tik ļoti centās savas mīļotās mazmeitas labā. Bet Katenka nevarēja atturēties.

Terapeitiskā pasaka par veselīgiem dārzeņiem. Otrā daļa

Kādu dienu meitene izgāja ārā un dzirdēja, ka kāds dārzā runā. Viņa pienāca tuvāk gultām un bija ļoti pārsteigta. Dārzeņi strīdējās savā starpā.

"Es esmu svarīgāks par visiem citiem pasaulē," runāja kartupelis, "es spēju piesātināt visu ķermeni un dot spēku visai dienai." Pateicoties manam labvēlīgās īpašības Katrs bērns ilgi skries, lēks, auļos un nemaz nenogurs.

Tā nav taisnība, es esmu vissvarīgākais! - teica skaistā apelsīnu burkāni. Jums nav ne jausmas, cik daudz manī ir beta-karotīna - supervitamīna. Tas ir labs redzei.

Hmm, Katja domāja, vecmāmiņai droši vien ļoti garšo burkāni, jo viņa joprojām ada un lasa bez brillēm.

Tikmēr dārzeņi turpināja strīdēties:

Dārgais draugs,” sarunai pievienojās ķirbis, “nedomā, ka esi vienīgais, kurš ir bagāts ar beta karotīnu. Man arī to ir daudz. Palīdzu cilvēkiem tikt galā ar rudens kaites. Man ir arī C vitamīns.

"Man ir arī šis vitamīns," rotaļīgi atbildēja sarkanie pipari, "man tā ir daudz vairāk nekā citrusaugļos."

Nē, puiši, protams, jūs esat svarīgi, bet es joprojām esmu vissvarīgākais! - teica brokoļi. – Tu vari mani ēst ne tikai vārītu, ceptu vai sautētu, bet arī jēlu. Es saturu visvairāk veselīgi vitamīni. Un zupa, ko gatavoju, ir lieliska.

Draugi, jums, protams, viss ir kārtībā, bet bez manis ēdieni neiznāk tik garšīgi. - teica loks dziļā balsī, - un es varu izārstēt cilvēku no dažādām slimībām.

Un tad dārzeņi pamanīja, ka kāds viņus vēro, un uzreiz pārtrauca strīdu, it kā viņi nemaz nerunātu.

Tie ir brīnumi! - Katenka klusi teica. – Un tad vecmāmiņa sauca mazmeitu ēst. Katja saprata, ka ir ļoti izsalkusi, un skrēja mazgāt rokas. Kad meitene ieraudzīja, kas viņu gaida brokastīs ķirbju putra, Es biju ļoti laimīgs. Viņa gribēja pati izmēģināt visus dārzeņus un izvēlēties, kurš no tiem ir svarīgāks un garšīgāks. Katja nolēma, ka tagad viņai patiks ēst vecmāmiņas salātus un putras, un viņa kļūs skaista un veselīga.

Secinājums

Tādējādi pasaka par dārzeņiem var būt izglītojoša, ārstnieciska un attīstoša. Pavisam maziem bērniem izvēlieties grāmatas ar biezām lapām (vēlams no kartona) un košām ilustrācijām. Mazulis, pārlapojot tos, pamazām uzzinās, kurš dārzenis ir kurš. Izvēlieties pasakas, kas rakstītas vienkāršā un pieejamā valodā. Kad tie tiek pasniegti pantā, tie patiešām piesaista bērnu uzmanību. Izveidojiet paši savas pasakas. Izveidojiet stāstus, bet izmantojiet cita bērna vārdu. Kad mazulis izaugs, iemāciet viņam rakstīt pasakas. Bieži vien bērnu izdomātās pasakas ir ļoti smieklīgas un interesantas.

Marija Močalova
Darbu saraksts daiļliteratūra lasīšanai bērniem leksiskās tēmas. Seniors pirmsskolas vecums(1. daļa)

Tēma: Ziedi zied (parkā, mežā, stepē)

1. A.K.Tolstojs “Zvani”.

2. V. Katajevs “Septiņziedu zieds”.

3. E. Blagiņina “Pienene”, “Putnu ķirsis”.

4. E. Serova “Maijlilija”, “Neļķe”, “Neaizmirstie”.

5. N. Sladkovs “Ziedu mīļotājs”.

6. Y. Moritz "Zieds".

7. M. Poznaņaņskaja “Pienene”

8. E. Trutņeva “Zvans”.

Tēma: Rudens (rudens periodi, rudens mēneši, koki rudenī)

1. Un Tokmakova “Koki”, “Ozols”, “Vecā vītola saruna ar lietu”

2. K. Ušinskis “Koku strīds”, “Četri vēlējumi”, “Stāsti un pasakas rudens”

3. A. Pleščejevs “Egle”, “Rudens ir pienācis”.

4. A. Fets “Rudens”.

5. G. Skrebitskis “Rudens”.

6. A. Puškins “Rudens”, “Debesis jau elpoja rudenī.”

7. A. Tolstojs “Rudens”.

8. A. N. Maikovs “Rudens”.

9. S. Jeseņins “Lauki ir saspiesti...”.

10. E. Trutņeva “Rudens”

11. V. Bjanki “Siničkina kalendārs”

12. F. Tjutčevs “Ir sākuma rudens...

13. M.Isakovskis “Ķirsis”.

14. L. N. Tolstojs “Ozols un lazda”.

15. Tove Jansone “Novembra beigās” - par Mimi-Trolla un viņa drauga piedzīvojumiem

16. I. S. Sokolovs-Mikitovs “Rudens”, “Lapu krišana”, “Mežs rudenī”, “Rudens mežā”, “Karstā vasara aizlidojusi”, “Rudens Čunā”.

17. K. G. Paustovskis “Dzeltenā gaisma”, “Stāsts par rudeni”, “Dāvana”, “Āpša deguns”, “Ardievas vasarai”, “Dzimtās dabas vārdnīca”.

18. K. V. Lukaševičs “Rudens”

19. I. S. Turgeņevs "Rudens diena bērzu birzī"

20. I. A. Bunins “Antonova āboli”

21. "Rudens pasakas" - pasaules tautu pasaku krājums

22. M. M. Prišvins “Poētiskas miniatūras par rudeni”, “Saules pieliekamais”

23. S. Topeliuss "Saules stars novembrī"

24. Jurijs Kovals "Lapu puika"

25. M. Demidenko “Kā Nataša meklēja savu tēti”

26. G. Sņegirevs “Kā putni un dzīvnieki gatavojas ziemai”, “Melleņu ievārījums”

27. D. N. Mamins-Sibirjaks "Pelēkais kakls"

28. V. A. Sukhomļinskis Kuru pīlādzis gaidīja”, “Gulbji aizlido”, “Rudens tērps”, Kā sākas rudens”, “Rudens lietus”, “Kā skudra uzkāpa pāri strautam”, “Rudens kļava”, “Vītols” ir kā zelta pītas meitenes”, “Rudens atnesa zelta lentītes”, “Krekis un kurmis”, “Bezdelīgas atvadās no dzimtās puses”, “Sarkanās vāveres”, “Kauns lakstīgalas priekšā”, “Saulains un mārīte", "Bišu mūzika"

29. E. Permjaks “Uz skolu”

30. Pasaka "Kaķis - Kotofejevičs"

31. V. Sladkovs “Rudens uz sliekšņa”

32. K. Tvardovskis “Mežs rudenī”

33. V. Strokovs “Kukaiņi rudenī”

34. R. n. Ar. "Puff"

35. B. Zakhoders “Vinnijs Pūks un viss-viss”

36. P. Eršovs “Mazais kuprītais zirgs”

37. A. Barto "Vaboli nepamanījām"

38. Krilovs “Spāre un skudra”

Tēma: Maize

1. M. Prišvins “Lapsas maize”

2. Ju. Krutorogovs "sēklu lietus".

3. L. Kon no “Stādu grāmatas” (“Kvieši”, “Rudzi”).

4. Ya Dyagutite “Cilvēka rokas” (no grāmatas “Rudzi dzied”.

5. M. Glinskaja “Maize”

6. Ukr. n. Ar. "Vārpiņa".

7. Ya. Taits "Te viss ir."

8. V. A. Šomlinskis “Kā vārpa izauga no grauda”, “Maize ir darbs”, “Piparkūka un vārpa”

9." Viegla maize» Baltkrievu pasaka

10. A. Mitjajevs “Auzu pārslu maiss”

11. V. V. Konovaļenko “No kurienes nāca maize”

Tēma: Dārzeņi, augļi

1. L. N. Tolstojs “Vecais vīrs un ābeles”, “Kauls”

2. A. S. Puškins “...Tas ir pilns ar gatavu sulu...”

3. M.Isakovskis “Ķirsis”

4. Y. Tuvim “Dārzeņi”

5. Tautas pasaka K. Ušinska adaptācijā “Topi un saknes”.

6. N. Nosovs “Gurķi”, “Par rāceņiem”, “Dārzkopji”.

7. B. Žitkovs "Ko es redzēju."

8. M. Sokolovs-Mikitovs “Lapu kritējs,

9. V. Suhomļinskis “Smaržo pēc āboliem”

10. “Klubā pīle” (ukraiņu pasaka, “Cilvēks un lācis” - r. n.s.

11. “Nāc uz dārzu” (skotu dziesma E. Ostrovskaja “Kartupelis”

Tēma: Sēnes, ogas

1. E. Trutņeva “Sēnes”

2. V. Katajevs “Sēnes”

3. A. Prokofjevs “Boroviks”

4. Y. Taits “Par ogām”, “Par sēnēm”

5. V. G. Sutejevs “Zem sēnes”

Tēma: Migrējošie un ūdensputni

1. R.N. Ar. "Gulbja zosis"

2. V. Bjanki “Fort mājas”, “Rooks”, “Atvadu dziesma”

4. D. N. Mamins-Sibirjaks "Pelēkais kakls"

5. L. N. Tolstojs “Gulbji”

6. G. H. Andersens “Neglītais pīlēns”.

7. A. N. Tolstojs “Želtuhins”.

8. K. D. Ušinskis “Bezdelīga”.

9. G. Sņegirevs “Bezdelīga”, “Starlings”.

10. V. Suhomļinskis “Lai top lakstīgala un vabole”, “Kauns lakstīgalas priekšā”, “Gulbji aizlido”, “Meitene un zīlīte”, “Krītis un kurmis”

11. M. Prišvins “Puiši un pīlēni”.

12. Ukr. n. Ar. "Klabā pīle."

13. L. N. Tolstojs “Putns”.

14. I. Sokolovs-Mikitovs "Dzērves lido prom."

15. P. Voroņko “Dzērves”.

16. I. Sokolovs-Mikitovs; “Dzērves aizlido” “Bezdelīgas atvadās no dzimtās zemes”

17. I. Tokmakova “Putns lido”

Tēma: Mūsu pilsēta. Mana iela.

1. Z. Aleksandrova “Dzimtene”

2. S. Mihalkovs “Mana iela”.

3. Ju.Antonova dziesma “Ir centrālās ielas...”

4. S. Baruzdins “Valsts, kurā dzīvojam”.

Temats: Rudens apģērbs, kurpes, cepures

1. K. Ušinskis “Kā krekls auga laukā”.

2. Z. Aleksandrova “Sarafāns”.

3. S. Mihalkovs “Kas tev ir?”

4. Br. Grimms "Mazais drosmīgais drēbnieks"

5. S. Marshak "Viņš ir tik izklaidīgs."

6. N. Nosovs “Dzīvā cepure”, “Plāķis”.

7. V. D. Berestovs “Bildes peļķēs”.

8. “Kā brālis Trusis pārspēja brāli Lapsu”, arr. M. Geršenzons.

9. V. Orlovs “Fedja ģērbjas”

10. "Sliņķis"

Tēma: Mājas dzīvnieki un to mazuļi.

1. E. Čarušins "Kāds dzīvnieks?"

2. G. Osters “Kaķēns vārdā Vū”.

3. L. N. Tolstojs “Lauva un suns”, “Kaķēns”.

4. Br. Grims "Brēmenes pilsētas muzikanti".

5. R. n. Ar. "Vilks un septiņas kazas".

6. S. Ya. Marshak “Pūdelis”.

Tēma: Savvaļas dzīvnieki un to mazuļi.

1. A. K. Tolstojs “Vāvere un vilks”.

2. R. n. Ar. "Zajuškina būda"

3. G. Sņegirevs “Brieža pēdas”

4. r. n. Ar. "Lepojošs zaķis"

5. I. Sokolovs - Mikitovs “Lāču ģimene”, “Vāveres”, “Baltais”, “Ezītis”, “Lapsas bedre”, “Lūši”, “Lāči”.

6. R. n. Ar. "Ziemas kvartāli".

7. V. Osejeva “Ezhinka”

8. G. Skrebitskis “meža izcirtumā”.

9. V. Bjanki “Lāču mazuļi peldē”, “Gatavošanās ziemai”, “Paslēpšanās”

10. E. Čarušins “Mazais vilks” (Volčiško, “Valzirgs”.

11. N. Sladkovs “Kā lācis nobijās”, “Izmisušais zaķis”.

12. R. n. Ar. "Astes"

13. V. A. Suhomļinskis. Kā ezītis gatavojās ziemai", "Kā kāmis gatavojās ziemai"

14. Prišvins. "Reiz bija lācis"

15. A. Barkovs “Zilais dzīvnieks”

16. V. I. Mirjasovs “Zaķis”

17. R. n. Ar. "Divi mazi lāči"

18. Ju.Kušaks “Pasta vēsture”

19. A. Barkovs “Vāvere”

Tēma: Vēls rudens. Pirmsziemas

1. A. S. Puškins “Debesis jau elpoja rudenī”, “Ziema. Zemnieks triumfē..."

2. D. M. Sibirjaks "Pelēkais kakls"

3. V. M. Garšins “Varde – ceļotājs”.

4. S. A. Jeseņins “Bērzs”, “Ziema dzied un sauc”.

5. I. S. Ņikitins “Ziemas satikšanās”

6. V. V. Konovaļenko “Kā dzīvnieki un putni gatavojas ziemai”

7. Pasakas “Vecmāmiņas sniega vētra” tulkojums G. Eremenko

8.Pasaka par ziemas sākumu.

9. V. Arhangeļska pasaka “Sniegpārsliņu pūkas”

10. G. Skrebitskis “Pirmais sniegs”

11. A. Block “Sniegs un sniegs”

12. S. Kozlovs “Ziemas pasaka”

13. R. n. Ar. "Sals, saule un vējš"

14. Pasaka “Karstās pankūkas Zimuškas ziemai”

15. E. L. Maliovanova. “Kā dzīvnieki un putni gatavojās ziemai”

16. I. Z. Surikovs “Ziema”

17. I. Bunins “Pirmais sniegs”

Tēma: Ziema. Ziemojošie putni

1. N. Nosovs “Kalnā”

2. K. D. Uščinskis “Ziemas vecenes nedarbi”

3. G. H. Andersens "Sniega karaliene"

4. V. Bjanki “Siničkina kalendārs”.

5. V. Dāls "Vecais vīrs ir gadu vecs."

6. M. Gorkijs “Zvirbulis”

7. L. N. Tolstojs “Putns”

8. Nenets Tautas pasaka"Dzeguze"

9. S. Mihalkovs “Žubīte”.

10. I. S. Turgeņevs “Zvirbulis”.

11. I. Sokolovs - Mikitovs “Medis”, “Rubenis”.

12. A. A. Bloks "Apkārt sniegs un sniegs."

13. I. Z. Surikovs “Ziema”

14. N. A. Ņekrasovs "Frosts ir gubernators."

15. V. V. Bjanki “Pūce”

16. G. Skrebitskis "Ko putni ēd ziemā?"

17. V. A. Sukhomlinskis “Putnu pieliekamais”, “Ziņkārīgais dzenis”, “Meitene un zīlīte”, “Zvirbuļu eglīte”

18. R. Sņegirevs “Nakšņošana ziemā”

19. O. Čusovitina "Putniem ir grūti ziemot."

20. S. Maršaks "Kur tu pusdienoji, zvirbuliņ?"

21. V. Berestovs “Pasaka par brīvdienu”

22. V. Žukovskis “Putns”

23. N. Petrova “Putnu Ziemassvētku eglīte”

24. G. Sapgirs "Dzenis"

25. M. Prišvins "Dzenis"

Tēma: Bibliotēka. Grāmatas.

1. S. Marshak "Kā tika nodrukāta grāmata?"

3. “Kas ir labs un kas ir slikts”

Tēma: Transports. Satiksmes likumi.

1. S. Ya. Marshak “Bagaža”.

2. Leila Berga "Stāsti par mazu auto."

3. S. Saharnovs “Labākais tvaikonis”.

4. N. Sakonskaja “dziesma par metro”

5. M. Iļjins, E. Segals “Automašīnas uz mūsu ielas”

6. N. Kaļiņina "Kā puiši šķērsoja ielu."

7. A. Matutis kuģis, "Jūrnieks"

8. V. Stepanovs, “Lidmašīna”, “Raķete un es”, “Sniegpārsla un trolejbuss”

9. E. Moškovskaja “Neizlēmīgais tramvajs”, “Autobuss, kas slikti mācījās”, “Autobusi brauc pretim”

10. I. Tokmakova “Kur mašīnās nes sniegu”

11. Brāļi Grimi "Divpadsmit brāļi"

12. V. Voļina “Motorkuģis”

Temats: Jaunais gads. Ziemas prieki.

1. S. Maršaks “Divpadsmit mēneši”.

2. Visu gadu(decembris)

3. R. n. Ar. "Sniega meitene"

4. E. Trutņeva “Laimīgu Jauno gadu!”

5. L. Voronkova "Taņa izvēlas Ziemassvētku eglīti."

6. N. Nosovs “Sapņotāji”, “Kalnā”.

7. F. Gubins “Gorka”.

8. I. Z. Surikovs “Bērnība”.

9. A. A. Bloks “Nobružāta būda”.

10. S. D. Drožžins “Vectēvs Frosts”.

11. S. Černijs “Skraidos kā vējš uz slidām”, “Uz slidām”, “Ziemas prieki”.

12. R. n. Ar. "Divas salnas"

13. R. n. Ar. "Ciemos pie vectēva Frosta."

14. R. n. Ar. "Morozko."

15. L. Kvitko “Ledus hallē”

16. V. Līvšits “Sniegavīrs”

17. T. Egners “Piedzīvojums eglītes mežā - kalnā”

18. N. Kaļiņina “Par sniega bulciņu”

19. T. Zolotuhina “Putenis”.

20. I. Sladkovs “Dziesmas zem ledus”.

21. E. Blagiņina “Pastaiga”

22. N. Pavlovs “Pirmais sniegs”

23. N. A. Ņekrasovs “Frost – Voevoda”

24. N. Asejevs “Salna”

25. A. Barto “Ziemassvētku eglīte Maskavā” “Ziemassvētku vecīša aizstāvībā”

26. Z. Aleksandrova “Tēvs Frosts”

27. R. Sef. "Pasaka par apaļiem un gariem vīriešiem".

28. V. Dals "Sniega meitene"

29. M. Klokova “Tēvs Frosts”

30. V. Odojevskis “Morozs Ivanovičs”

31. V. Čaplins "Putenis"

32. E. L. Maliovanova “Jaunais gads”

33. S. D. Drožžins Vectēvs Frosts

Izglītības mērķi:

iemācīt izprast pasakas ideju, nodot tās saturu, atdarinot varoņu intonāciju;

iemācīties korelēt dārzeņu nosaukumus ar to ārējām īpašībām;

iemācīties veidot īpašības vārdus ar deminutīvām sufiksiem.

Attīstības uzdevumi:

Veidot izpratni par mīklas, dzejoļa tekstu un saistīt to ar priekšmetiem un attēliem saturā;

attīstīt vispārējo motoriku un roku motoriku, taustes atmiņu, vizuālo uzmanību;

bagātināt vārdu krājumu par tēmu “Dārzeņi”;

koncentrējiet bērnu uzmanību uz vārda izrunas pusi.

Izglītības uzdevumi:

Izkopt centību, prasmi strādāt komandā, interesi par dažādu žanru mākslas darbiem (dzejoļiem, pasakām, mīklas), un praktiski prast tos atšķirt.

Aprīkojums: flanelogrāfs, bildes tam (pasakas “Rācenis” varoņi), cepurīšu maskas, rāceņa makets pasakas dramatizēšanai, dārzeņu manekeni, grozs, audio ieraksts bērnu dziesmai par Antošku.

Priekšdarbi: pirkstu spēles apgūšana, dārzeņu apskate, to salīdzināšana pēc krāsas, formas, garšas. Dārzeņu kontūru krāsošana.

Nodarbības gaita

1. ORGANIZĀCIJAS BRĪDIS

Pirkstu vingrošana

Audzinātāja. Vai esat gatavi, puiši?

Mēs būsim kā pavāri:

Sasmalcinām kāpostus Pēkšņas taisnas kustības

rokas uz augšu un uz leju.

Mēs trīs burkāni Pirksti savilkti dūrēs

dūru kustības pret sevi un prom no sevis.

Sālām kāpostus Pirkstu kustības imitācija

Apkaisot ar šķipsniņu sāls.

Mēs presējam kāpostus. Dūru atvēršana un savilkšana.

2. TAKTILĀS ATMIŅAS ATTĪSTĪBA

Audzinātāja. Puiši, klasē spēlēsimies ar dārzeņiem un slavenās pasakas varoņiem. Kas par pasaku - varat uzminēt paši, bet tikmēr iepazīstieties ar tās varoņiem...

Spēle "brīnišķīgā soma"

Uz flaneļgrāfa parādās vectēva figūra.

Audzinātāja. Vectēvs savāca dārzā daudz dārzeņu, bet tie sajaucās maisā... Palīdzēsim viņam atšķirt dārzeņus.

Bērni pa vienam uzmin dārzeņu, paļaujoties uz taustes sajūtām, izņem to no maisa un ieliek grozā. Ja iespējams, paskaidrojiet, kā jūs to uzminējāt. Vectēvs pateicas par palīdzību.

3. LEKSIKAS UN GRAMATIKAS UZDEVUMI

Spēle "Dārznieks"

Uz flaneļgrāfa ir vecmāmiņas figūra.

Audzinātāja. Vectēvs sajauca dārzeņus, un vecmāmiņa saņēma vārdus pantā. Uzminēsim, par ko dzejnieks runā.

Parādīja dārznieks

Mums ir tāds dārzs,

Kur dobēs, biezi iesētas,

Gurķi auga

Tomāti auga

Redīsi, maurloki un rāceņi,

Selerijas ir nogatavojušās

Un burkāni ir nogatavojušies...

N. Končalovska

Bērni uzmin sajaukto dārzeņu nosaukumus.

Spēle "Liels - mazs"(ar bumbu)

Uz flaneļgrāfa ir mazmeitas figūriņa.

Audzinātāja. Mana vectēva un vecmāmiņas mazmeita ir maza, un viņai arī garšo mazi dārzeņi. Mēs stāvam aplī un nosaucam mazos dārzeņus.

Bērni stāv aplī, centrā ir skolotājs. Viņš met bumbu vienam no bērniem un nosauc dārzeni, bērns atdod bumbu, pievienojot vārdam deminutīvu galotni: gurķis - gurķis, burkāns - burkāns...

4. FIZISKĀ MINŪTE

Uz flaneļgrāfa - Bug.

Audzinātāja. Klaktim patīk skriet, griezties un lēkt. Ieslēdzam mūziku un izkustēsimies kopā ar suni.

Bērni skolotāja vadībā atdarina dziesmas tekstu par Antošku.

5. MĪKLJU MĒLĒŠANA

Uz flaneļgrāfa ir kaķis.

Bērni no groza paņem manekenus no tiem dārzeņiem, kurus viņi izņēma no “brīnišķīgās somas” (katru) un apsēžas uz krēsliem.

Audzinātāja. Gudrs kaķis atnesa mīklas. Ja mīkla ir par jūsu dārzeņu, jums ir jāpieceļas, jāpaceļ tas virs galvas un jāsaka: "Šis ir mans gurķis."

Bērni, ņemot vērā savas runas spējas, pamatojoties uz mīklas tekstu, izskaidro, kāpēc viņi tā domā.

Neizskatīgs, rupjš,

Un viņa nāks pie galda,

Puiši jautri teiks:

“Nu, drupans, garšīgs!”

(Kartupeļi)

Sarkanā jaunava

Sēžot cietumā

Un bize ir uz ielas.

(burkāns)

Rozā vaigi, balts deguns,

Es visu dienu sēžu tumsā,

Un krekls ir zaļš,

Viņa visa ir saulē.

(redīsi)

Galva uz kājas

Manā galvā ir zirņi.

(zirņi)

Esmu gara un zaļa

Garšīgi un sāļi

Garšīgi un mitri.

Kas es esmu?

(Gurķis)

Esmu dzimis godam:

Galva ir balta un cirtaini.

Kam patīk kāpostu zupa -

Meklē mani!

(Kāposti)

Apaļa puse, dzeltena puse -

Uz dārza gultas sēž bulciņa.

Tas ir stingri iesakņojies zemē.

Kas tas ir?

(rāceņi)

6. PASAKAS “RĀCLIS” DRAMATIZĀCIJA

Audzinātāja. No kuras pasakas bija klases varoņi? Kurš pietrūkst flaneļgrāfā? Tieši tā, peles. Viņa mums atnesa “cepures” un aicināja spēlēt teātri.

Pasakas dramatizējums.

7. REZULTĀTS

Audzinātāja. Ar ko tu spēlējies nodarbības laikā? Kura dāvana tev patika vislabāk? Kas mums ir mūsu grozā? Kā to nosaukt vienā vārdā?

Kā suvenīru varoņi dod grozu attēlus. Bērniem ir jāsaskaņo parādītie dārzeņi ar atbilstošajiem. ģeometriskās formas. (Spēle "Kā tas izskatās" )

MBDOU skolotājs Bērnudārzs"Akkosh"

Tatarstānas Republikas Jutazinskas pašvaldības rajons

Klase

par tēmu: "Dārzeņi un augļi"

pēc Y. Tuvima darbiem “Dārzeņi” un

N. Končalovska "Rāda dārznieks"

Vecuma grupa: vidēji.

Izglītības jomu integrācija:kognitīvā, runas, mākslinieciskā un estētiskā.

Uzdevumi: precizēt un vispārināt bērnu priekšstatus par rudens parādībām dabā; konsolidēt vispārinošus jēdzienus: augļi un dārzeņi; nostiprināt bērnu zināšanas par šiem jēdzieniem ar jauniem darbiem; attīstīt runu, domāšanu, radošo iztēli; attīstīt interesi par daiļliteratūru.

Iepriekšējie un iepriekšējie darbi:ekskursija uz sakņu dārzu;dārzeņu un augļu vērojumi dabā, sarunas par tiem; d/i “Uzmini pēc garšas”, “Noteikt pēc taustes”.

Demonstrācijas materiāls:ilustrācijas par tēmu “Rudens”, kaste ar dārzeņiem, projektors, portatīvais dators, interaktīva tāfele ar dārzeņu, augļu attēliem un divi ēdieni: augļu bļoda un plakanais trauks; sparģeļu, selerijas ilustrācijas; zīmējums "Brīnumu dārzenis".

Izdales materiāls:albumu lapas, marķieri.

Vārdu krājuma darbs:verdošs ūdens, sparģeļi, selerijas.

Nodarbības gaita:

  1. Organizatoriskā daļa.

Noslēpums:

Ja lapas uz kokiem ir kļuvušas dzeltenas,

Ja putni ir aizlidojuši uz tālu zemi,

Ja debesis drūmas, ja līst

Šis gada laiks... vai to sauc?

Pa labi! Šī ir mīkla par rudeni. Skatieties, bērni, šīs ilustrācijas. Kur te ir rudens? Ko tu zini par rudeni? Pasaki man.

Līst lietus, lapas kļūst dzeltenas un nokrīt, putni aizlido, nogatavojas dārzeņi un augļi.

Pa labi! Un šodien mēs runāsim par dārzeņiem un augļiem.

II. Galvenā daļa.

1. Saruna par dārzeņiem un augļiem.

Atcerieties, kur aug augļi?

Dārzā kokos.

Kādus augļus jūs zināt?

Āboli, ķirši, plūmes, bumbieri.

Kur aug dārzeņi?

Dārzā, zemē.

Kādus dārzeņus jūs zināt? Saraksts.

Gurķi, redīsi, tomāti, kartupeļi utt.

Spēlēsim spēli "Dārzeņi - augļi".

2. D/i “Dārzeņi un augļi” (uz interaktīvās tāfeles)

Šeit uz tāfeles ir uzzīmēti dārzeņi un augļi. Ir arī divi ēdieni: plakana trauks dārzeņiem, augļu bļoda augļiem.

(Rādīt ilustrācijas uz tāfeles)

Uzdevums: “Ieliek augļus augļu bļodā, velkot tos, un dārzeņus lēzenā traukā. Piemēram, traukā likšu gurķi, jo... Šis ir dārzenis, es ielikšu plūmi augļu bļodā. Tas ir auglis utt.

Jums ir jāpaskaidro savas darbības.

3. Pārsteiguma brīdis

Klauvēt

Bērni, kāds ieradās pie mums ciemos.

(Atveru durvis, atnesu kastīti ar dārzeņiem, kas pārklāta ar salveti. Aicinu bērnus uzminēt, izmantojot aprakstu mīklu veidā, kādi dārzeņi kastītē paslēpti zem salvetes).

Apkārt un apkārt

Iekost - mīļā

Cieši iestrēdzis

Kas ir dārzā?... (rāceņi)

Liek raudāt visiem apkārtējiem

Lai gan viņš nav cīnītājs, bet... (paklanās)

Kā es uzvilku simts kreklus

Tas kraukšķēja uz zobiem. (kāposti)

Sarkani zābaki

Zemē un grozā. (bietes)

Sarkanā jaunava

Sēžot cietumā

Un bize ir uz ielas. (burkāns)

(Kā jau nojautu, izņemu dārzeņus un nolieku uz galda)

Kas tas ir? - Dārzeņi.

Ko no tiem var pagatavot? – Dažādi salāti, zupas, borščs.

Tagad mēs par to uzzinām no Y. Tuwim dzejoļa “Dārzeņi”.

4. J. Tuvima dzejoļa “Dārzeņi” lasīšana.

Saruna par saturu. Kur palika saimniece? Ko viņa atveda no tirgus? Uzskaitiet dārzeņus. Par ko dārzeņi strīdējās? Kā beidzās viņu strīds? Kad zupa garšo tikai ar vienu dārzeņu vai visu? Kā sauc šo zupu? Kas ir verdošs ūdens?

5. Fiziskās audzināšanas minūte. Kāpostu kodināšana.

Mēs sasmalcinām kāpostus -asas kustības ar taisnām rokām uz augšu un uz leju.

Mēs trīs burkāni -abu roku pirksti savilkti dūrēs, dūres virzoties pret sevi un prom no sevis.

Mēs sālām kāpostus -no šķipsnas, pirkstu kustība imitē sāls kaisīšanu.

Mēs presējam kāpostus -Intensīvi savilkām un attaisām dūres.

6. N. Končalovskas dzejoļa “Dārznieks rādīja” lasīšana.

Klausīsimies vēl vienu N. Končalovskas dzejoli “Dārznieks rādīja...”. Tas attiecas arī uz dārzeņiem un augļiem:

Parādīja dārznieks

Mums ir vajadzīgs šāds dārzs

Kur dobēs, blīvi apdzīvota

Gurķi auga

Tomāti auga

Redīsi, maurloki un rāceņi.

Selerijas ir nogatavojušās,

Un burkāni ir nogatavojušies,

Sparģeļi jau ir sākuši drūpēt,

Un tādas mazas pudelītes

Jā pūkains pākstis

Katrs dārznieks būtu nobijies.

Vai jums patika dzejolis? Kādus brīnumdārzeņus un augļus atceries? Kuras no tām ir nepazīstamas? Sparģeļi? Selerijas?

(Rāda ilustrācijas)

Sparģeļi un selerijas ir zālaugu augi, kurus pievieno zupai kā garšvielu, lai padarītu zupu un citus ēdienus garšīgākus un garšīgākus. Kas ir gurķi? Pomidins? Repusta? Kādi vārdi slēpjas šajos smieklīgajos vārdos?

(Bērnu atbildes)

Paskatieties, puiši, kā es uzzīmēju vienu brīnumdārzeni.

(Es pakarinu brīnumdārzeņa zīmējumu - augšā tomāts, apakšā redīss).

Kas, jūsuprāt, tas ir? Kā var nosaukt šo brīnumdārzeni?

(Bērnu atbildes)

Vai vēlaties uzzīmēt kādu brīnumdārzeni vai brīnumaugli? Pamēģināt.

7. Zīmējums "Brīnums - dārzeņi."

(Bērni zīmē, beigās pastāsta, ko zīmēja)

III. Apakšējā līnija.

Puiši, par ko mēs šodien runājām? Kādus darbus es jums esmu lasījis? Dosimies uz grāmatu izstādi par dārzeņiem un augļiem un redzēsim, kas īsti dārzā auga.

(Bērni skatās grāmatu izlasi grāmatu stūrītī)

Gaļavjeva E.N.,

Pirmsskolas izglītības iestāde Nr.36

Ņižņekamska, Tatarstāna


Raksti par tēmu