Заняття на тему овочі. Конспект заняття «Овочі» для дітей старшого дошкільного віку. Динамічна пауза «Огородники»

Цілі:

Ознайомити дітей з овочами.
Розвивати активний словник дітей на тему «Овочі».
Вчити дітей утворювати множину іменників, використовувати зменшувальні суфікси.
Продовжувати вчити дітей розрізняти і називати кольори (червоний, зелений), поняття "один-багато", "великий-маленький".
Розвивати пам'ять, почуття ритму, дрібну моторику рук, координацію рухів.
Вчити дітей узгоджувати рухи з текстом, розуміти та виконувати словесну інструкцію.
Виховувати доброзичливі стосунки до однолітків.

Обладнання:

Муляжі овочів. Чудовий мішечок.
Іграшка "козел", "зайці".
Картонні силуети моркви, огірків, помідорів, банок.
Лопатки, леєчки, граблі, посуд ляльковий: каструлі, тарілки, ложки, ножі.
Аудіозапис: пісня "Веселий город", "Урожай".
Горох, пластилін зеленого кольору, солоне тісто.
Пластикові овочі із двох половинок, скріплених липучкою.
Заготовлені малюнки «Подрастай, морквина», олівці коричневого кольору.

Хід заняття:

Вітання

Здрастуйте, хлопці, як добре, що ви всі сьогодні прийшли!

Наші розумні головки
Думатимуть багато, спритно.
Вуха слухатимуть,
Ротик чітко говорити.
Ручки плескатимуть,
Ніжки тупатимуть.
Спинки випрямляються,
Один одному посміхаємось

Сюрпризний момент «Чудовий мішечок»

Ось у мене мішечок. Не простий, а чудовий. У нього руку опускайте і щось діставайте.

Гра «Покорми зайчат»

Візьміть свої овочі, покладіть на тарілочку і нагодуйте зайчат.

Дидактична гра «Що з'їв зайчик?»

Ось у зайчика капуста, огірок та морквина. (Ховається морквина). Що з'їв зайчик? Зайчик з'їв морквину. Що залишилось? Залишилася капуста та огірок. Якого цвіту капуста? Зелений. А огірок якогось кольору? Зелений.

Гра з ґудзиками «Овочі у банку»

Розкладіть гудзики на круги відповідного кольору та розміру.

Малювання «Салат»

Подивіться, на цій картинці намальовано все, що потрібно для овочевого салату - салату з овочів: помідор, огірок, перець, цибуля, сіль, олія. А в нижній частині листа намальована тарілка для салату – салатниця. Візьміть до рук олівець і проведіть лінії від кожного продукту до тарілки-салатниці.

Дидактична гра «Посади город»

На городі багато гряд.
Тут морквина та салат.
Огірки тут горох.
А картопля хіба погана?
Наш зелений город
Нас прогодує цілий рік.

Скачайте із солоного тіста товсту ковбаску – це буде грядка. У тісто встромляйте моркви - вийде у нас грядка з морквою.

Малювання «Подрастай, морквина»

На заготовленому фоні діти малюють морквинам горизонтальні смужки коричневим олівцем.

Вправа «Виросла морква»

(Проводиться разом із батьками).

Спочатку посадили в землю маленьке зернятко.
(Діти сідають навпочіпки)

Сонечко капусту зігрівало, дощ поливав і морквина почала підростати.
(Діти повільно встають на ніжки)

Виросли у моркви зелені листочки.
(Підняти руки вгору)

Час зривати морквину.
(Батьки обіймають дітей і беруть на руки – зривають морквину з грядки)

Пальчикова гра «Овочі»

У дівчинки Ариночки
Овочі в кошику.
(Скласти долоні «кошиком»)

Ось пузатий кабачок
Поклала на бочок,
Перець та морквину
Уклала спритно.
Помідори та огірок.
(Згинати пальчики, починаючи з великого)

Ось Аріна – молодець.
(Показати великий палець)

Дидактична вправа «Один-багато»

На магнітну дошку вихователь викладає картинку із зображенням овочів, інші картинки роздає дітям по одній.

У мене один овоч. А скільки у вас? В Ані одна морквина. Денис має один огірок. Викладіть свої овочі поруч із моїм на дошці. Скільки стало овочів? Багато.

Словникова робота «Один-багато»

Вихователь бере в руки овоч і називає його в однині, потім передає його дитині і просить назвати множину.
Одна морква, а як сказати, якщо їх багато? Багато… морквин.

Один огірок – багато… огірків.
Один помідор – багато… помідорів.
Один перець – багато... перців.
Одна картопля – багато… картоплі.
Одна капуста – багато… капусти.

Аплікація «Консервуємо овочі»

Покладіть зверху на банки великий і маленький огірок, великий і маленький помідор. Розташуйте овочі так, щоб вони всі помістилися в банку. А тепер наклейте овочі на банку.

Динамічна пауза «Огородники»

Ми лопатки взяли
(рухи, що зображують носіння лопати на плечі)

Грядки розкопали.
Раз-два, раз-два -
Ось як розкопали

Граблі до рук взяли
Грядки зачесали.
Раз-два, раз-два -
Ось як зачесали.
Насіння рядами
У землю ми садили.
Раз-два, раз-два -
Ось як ми садили
(рухи відповідно до тексту)

Ми водою прохолодною
Грядки поливали.
Раз-два, раз-два -
Ось як поливали
(зображати полив грядок з лійки)

Урожай багатий
Дружно збирали.
Раз-два, раз-два -
Ось як збирали
(нахили)

Танці та пісні
Самі починали
Раз-два, раз-два -
Ось як починали.
(бавовна в долоні)

Вправа «Поварята»

А тепер ви будете поварятами, візьмете ножі та наріжете фрукти на шматочки. Пластиковими ножами діти «розрізають» овочі на половинки (скріплені липучкою).
– На скільки частин ви розрізали свій овоч? Порахуємо: один, два. Ви розрізали на дві половинки.

Малювання пальчиковими фарбами «Город козла Мефодія»

Покажіть малюнку козла Мефодія. Назвіть, які овочі ростуть у нього на городі? Капуста, морква, помідор. Зараз ми розфарбуємо ці овочі. Яким цвітом розфарбуємо капусту? Зелений колір. Яким кольором пофарбувати помідор? Червоний колір. Яким кольором розфарбувати моркву? Помаранчевий колір.

Вправа «Переклади горох»

Зайчик знову зголоднів. Давайте нагодуємо його горохом. Беріть горох ложечкою з каструлі та перекладайте у тарілку.

Ліплення «Гороховий стручок»

Діти ліплять із зеленого пластиліну ковбаску та вдавлюють у неї горошини.

Пальчикова гімнастика «Засолювання капусти»

Ми капусту рубаємо, рубаємо.
Рухи прямими долонями
Ми моркву трьом, трьом,
Потерти долоні один про одного
Ми капусту солимо, солимо.
Скласти пальці в щіпку.
Ми капусту тиснемо, тиснемо.
Стискати і розтискати кулачки.

Показ настільного театру «Козел Мефодій»

Хто там блукає на городі?
- Це я, цап Мефодій.
- З яких таких справ?
- Допомагаю сторожам.
Я капусту охороняю,
Кожен аркуш оберігаю...
- Чому ж капусту раптом,
А не редьку
І не цибуля?
Як же так, скажи, Мефодій?
Ти забув про них, виходить!
- Нічого я не забув,
Але на все не вистачить сили.
Цибулю стерегти я не вмію,
А від редьки я худну.
А капуста – гарна,
І потрібні їй сторожа,
Тому що найсмачніший,
Дуже смачний -
Аркуш капустяний!

Словникова робота «Великий та маленький»

Огірок – огірок.
Картопля - картопля.
Капуста – капуста.
Помідор – помідорчик.
Цибуля - цибулька.
Часник – часник.
Морква – морква.
Буряк - бурячок.

Музично-ритмічна вправа «Урожай»

Під однойменну пісню діти відбивають ритм на металофоні.




























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі:

  • Закріпити знання дітей про овочі.
  • Закріпити вміння утворювати зменшувально-пестливу форму іменників.
  • Закріпити вміння дітей узгоджувати числівники з іменниками.
  • Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять дітей.
  • Розвивати дрібну моторику.
  • Розвивати загальні мовні навички.
  • Розширити словник на тему.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Вихователь.Діти, уважно послухайте вірша.

Під віконцем город –
Багато овочів росте:
Гарбуз, ріпа та часник,
Цибуля, капуста, кабачок.
Відразу все не назвеш –
Може, ти ще знайдеш?

Вихователь.Перерахуйте овочі, про які йдеться у вірші. (Відповіді дітей).
Вихователь.Діти, подивіться на картинку (Слайд 3)і назвіть овочі, про які забули сказати у вірші. (Відповіді дітей).
Вихователь.Я почну, а ви продовжите. У городі грядки з морквою, з огірками. (Відповіді дітей).

Осінь щедрою рукою
Обдарувала нас з тобою,
І на кожній грядці
Виросли загадки.

Цей овоч – круглої форми, жовтого кольору, солодкий на смак. (Pena) (Слайди 4-5).
Цей овоч – овальної форми, довгий, зеленого кольору, шорсткий, хрумкий, солодкий на смак. (Огірок) (Слайди 6-7).
Цей овоч – круглої форми, жовтого кольору, соковитий, гіркий на смак. (Цибуля) (Слайди 8-9).
Цей овоч – овальної форми, довгий, оранжевого кольору, соковитий, хрумкий, солодкий на смак. (Морква) (Слайди 10-11).
Цей овоч – круглої форми, бордового кольору, солодкий на смак. (Буряк) (Слайди 12-13).

Вихователь.(Слайд 14)

На грядці в теплий сонячний день
Лежав і грівся товстий шинок.
І було шкода мені його зривати.
Але не можна йому на грядці зимувати.

Вихователь.Які овочі ми можемо зірвати з грядки? (Відповіді дітей – помідори, огірки, горох, баклажани) (Слайди 15-16).
Вихователь.А який овоч ми можемо викопати? (Картоплю) (Слайди 17-18).
Вихователь.Які овочі ми висмикуємо із землі? ( Морква, буряк, ріпу, цибулю, редиску) (Слайди 19-20).
Вихователь.Який овоч ми можемо зрізати? (Kanycmy, петрушку, кріп) (Слайди 21-22).
Вихователь.Назвемо, які дії ми виконуємо для того, щоб зібрати овочі? (Відповіді дітей) (Слайд 23).
Вихователь.Молодці! Що потрібно робити, щоби зібрати врожай, ви знаєте. Настав час йти в город збирати врожай.

Фізкультхвилинка «Урожай»

(Діти виконують рухи відповідно до слів, які вимовляє вихователь).

Ми картоплю накопали,
Огірки з гряди зірвали,
Висмикнули всю моркву,
Зрізали капусту вправно.
І в кошику від землі
Вам подарунок принесли.

Вихователь.

Город у нас великий,
Урожай тут непоганий.
Раз два три чотири п'ять.
Ми починаємо овочі у кошик збирати.

Вихователь.Подивіться на помідори (Слайд 24).Чим вони відрізняються одна від одної? (Відповіді дітей – розміром, маленький помідор, більше, ще більше, ще більше, великий помідор).
Вихователь.Нам потрібно порахувати помідори, дотримуючись правила. А правило таке: чим більше помідор, тим голоснішим має бути голос при рахунку. Подивіться, як це робитиму я.

(Виховник на одному видиху виконує рахунок до 5 з посиленням голосу).

Вихователь.А тепер покажіть, як це ви робите.

(Діти виконують вправу на розвиток мовного дихання та сили голосу).

Вихователь.А зараз я складатиму овочі в кошик (Слайд 25).Один помідор, два помідори, три помідори, чотири помідори, п'ять помідорів. Тепер складайте овочі у кошик ви, діти.

1-а дитина:один огірок, два огірки, три огірки, чотири огірки, п'ять огірків.
2-а дитина:одна ріпа, дві ріпи, три ріпи, чотири ріпи, п'ять реп.
3-я дитина:один буряк, два буряки, три буряки, чотири буряки, п'ять буряків.
4-та дитина:одна морква, дві моркви, три моркви, чотири моркви, п'ять морквин.

Вихователь.Ось який урожай овочів ми зібрали (Слайд 26).
Вихователь.Діти, подивіться цей малюнок і скажіть, які овочі сховалися тут? (Слайд 27).
Вихователь.А тепер, діти, знайдіть цей малюнок у ваших зошитах. (Діти відкривають потрібну сторінку).Діти, назвіть ласкаво:

огірок – огірок
помідор - ...
морква - ..., ...

Вихователь.Діти, підготуємо наші пальчики до роботи.

Пальчикова гімнастика «Виріс у нас часник...»

На кожен ударний склад дитина розминає фаланги одного пальця, напрямок масажних рухів – від нігтьової фаланги до основи пальця.

Виріс у нас часник, вказівний палець лівої руки
Перець, томат, кабачок, середній палець лівої руки
Гарбуз, капуста, картопля, безіменний палець лівої руки
Цибуля і трохи горошку. мізинець лівої руки
Овочі ми збирали, мізинець правої руки
Ними друзів пригощали, безіменний правої руки
Квасили, їли, солили, середній палець правої руки
З дачі додому відвозили, вказівний палець правої руки
Прощай на рік, великий палець лівої руки
Наш друг – город! великий палець правої руки

Вихователь.Про який овоч загадка?

Він круглий та червоний,
Як око світлофора.
Серед овочів
Немає соковитішого... (помідора)

Вихователь.Обведіть пальчиком помідор за контуром. (Діти обводять).А тепер розфарбуйте помідор, не звертаючи уваги на лінії, що перетинають його контур. (Діти розфарбовують помідор).
Обведіть контур моркви олівцем оранжевого кольору, а контур огірка обведіть олівцем зеленого кольору. (Діти виконують завдання).
У заключній частині заняття вихователь підбиває підсумки, звертаючись до дітей із проханням коротко повторити те, чим вони сьогодні займалися.

Література:

  1. Крупенчук О.І.Навчіть мене говорити правильно! Посібник з логопедії для дітей та батьків. - СПб.: Видавничий Дім «Літера», 2005.
  2. Османова Г.А., Позднякова Л.А.Ігри та вправи для розвитку у дітей загальних мовних навичок. - СПб: Каро, 2007.
  3. Васильєва С.А.Робочий зошит з розвитку промови дошкільнят. - М.: Шкільна Преса, 2002.
  4. Васильєва С.А., Мірясова В.І.Тематичний словник у картинках: Світ рослин: Фрукти, овочі. (Програма "Я - людина") - М.: Шкільна Преса, 2005.
  5. Ніщева Н.В.Система корекційної роботи у логопедичній групі для дітей із загальним недорозвиненням мови. - СПб: Дитинство-Прес, 2003.

Конспект фронтального заняття для дітей 5 – 6 років із загальним недорозвиненням мови (другий рік навчання) на тему «Овочі. Город»

Матеріал.Знак. Сюжетна картина "Город". Предметні картинки овочів. М'яч. Схеми з кольоровими кружальцями, смужками. Шматочки свіжих чи варених овочів. Томатний сік, склянки.

Хід заняття

1. Оргмомент.

Логопед роздає шаблони карток та пропонує намалювати свій настрій.

2. Повідомлення теми заняття. Розвиток мислення – відгадування загадок про овочі.

Як назвати одним словом усі відгадки? (Овочі).Де ростуть овочі? (на городі).

Виставляється сюжетна картина «Город».

Що це? Що росте на городі? Перелічіть усі овочі. Як називається місце, де росте певний вид овочів? (Грядка).

Сьогодні ми продовжимо з вами знайомитись з овочами та городом.

3. Розвиток дрібної моторики – вправа «Овочі».

Перш ніж розпочати заняття, розімнемо пальчики:

4. Розвиток уваги, уяви – гра «Дізнайся по контуру».

Подивіться малюнки. Художник недомалював їх. Що він хотів намалювати?

Розгляд контурів овочів, називання дітьми овочів.

5. Розвиток лексико – граматичних категорій – гра «Вершки — коріння».

Діти, подивіться на наш город. Якісь овочі ростуть у землі, а інші над землею. Одні овочі нам доводиться викопувати чи висмикувати, а інші зривати чи зрізати. Те, що росте над землею, називається вершки, а те, що під землею – коріння. В одних овочів їстівні вершки, а в інших коріння. Давайте ж розберемося, що нам їсти у якогось овочу.

Логопед кидає дитині м'ячик та називає овоч. Дитина повинна назвати їстівну частину овочів.

Наприклад, картопля – коріння; капуста – вершки.

6. Робота зі схемами та моделями – ігри «Посади город», «Збери врожай».

Логопед роздає дітям схеми посадки овочів, намальовані овочі та схеми городів. (Деяким дітям даються схеми з шести клітин.). Зелений колір – огірок, червоний – помідор, жовтий – перець, помаранчевий – морквина, коричневий – картопля, фіолетовий – баклажан.

Діти розглянути схеми з кольоровими кружечками. Як ви вважаєте, що вони позначають? (Овочі).Розгляньте картинки з овочами. Давайте назвемо колір кожного овочів. Такого ж кольору та кружечки на схемах. Посадіть овочі в порожні клітини так, як на схемі.

Діти виконують завдання.

Що ми посадили вгорі? А що знизу?

Аналогічно розглядається схема кожної дитини.

Ви добре попрацювали на городі, виростили добрий урожай, а зараз ми його збиратимемо. Кожен із вас вирішить, які овочі збирати: великі чи маленькі. А в цьому вам допоможуть смужки.

Викладіть на смужки на овочі.

Діти викладають великі та маленькі смужки на овочі відповідно до схем.

"Прочитайте" свої схеми. Наприклад, у мене на городі ростуть великий огірок, маленький помідор, маленька морквина та велика картопля.

Діти читають свої схеми.

А тепер проплескайте свою схему: великі смужки – гучні бавовни, маленькі – тихі бавовни.

7. Розвиток смакового аналізатора, фонематичного сприйняття – ігри «Дізнайся за смаком», «Луна».

Ну а зараз необхідно спробувати, що ми виростили.

Логопед підносить дітям шматочки овочів на тарілці.

Діти із заплющеними очима пробують овочі, називають їх.

Якщо дитина правильно визначила, вона забирає цілий овоч.

Кожен з вас має овоч. Потрібно дізнатися який звук найголовніший у ньому. Для цього пограємось у гру «Эхо». Той звук, який вимовляється найголосніше – і є найголовнішим.

8. Розвиток мовного слуху, формування розуміння основного тону висловлювання – гра «Казковий город».

Ми з вами посадили не просто город, а казковий. Овочі на грядках розмовляють між собою. Послухайте і скажіть, хто говорить весело, а хто сумно чи сердито.

Гарбуз (весело): Я – гарбуз! Я найбільша і найкрасивіша на городі. З мене Попелюшці зробили карету! З мене виходить смачна каша!

Морквина (сумно): Я морквина. Я така гарна та яскрава, але мене заточили під землею! Адже в мені стільки вітамінів!

Часник (сердито): А я – часник! І я не скаржусь, як дехто. Я теж сиджу під землею, зате мене всі бояться: ка-а-ак защипаю язик!

Хто як казав?

Відповіді дітей.

9. Фізмінка «Зарядка для овочів».

Щось ми засиділися. Потрібно трохи розім'ятися.

Вранці сонце встає

І йде на город:

— Чи все тут у нас гаразд?

Як справи у вас на грядці?

Всім скомандую: підйом!

Ми проведемо зарядку.

Усі ви робіть зі мною

Вправа така:

Вверх вниз,

Підтягнись,

Остаточно прокинься.

Скинь із себе нічну лінь –

Попереду робочого дня.

(Присідання, нахили, імітація рухів).

10. Узгодження дієслів із іменниками – гра «Визнач дію».

Що ми робимо із овочами? (викопуємо, рвемо, збираємо, удобрюємо, готуємо, ріжемо, поливаємо, солимо, варимо, смажимо…).Деякі дії ми можемо виконувати не з усіма овочами. Викопуємо ми… (картопля),вириваємо… (морква, буряк),зриваємо… (огірки, помідори),зрізаємо… (Капусту).А що ми поливаємо, ріжемо, варимо, смажимо, солимо, консервуємо, заготовляємо, удобрюємо…?

Відповіді дітей.

11. Освіта прикметників від назв овочів – гра «Приготуй сік».

Добре ми з вами сьогодні попрацювали. Заслуговуємо і на нагороду. Хто любить сік? Давайте приготуємо сік із овочів. Який сік вийде із огірка? (Огірковий сік).А з буряка? (Буряковий сік).

Аналогічно утворюються прикметники від слів помідор, цибуля, капуста, гарбуз, морква

Який сік сподобався вам найбільше?

12. Освіта антонімів – гра «Скажи навпаки».

А поки що наш сік готується, пограємо в ігри. У цій грі все має бути навпаки.

Діти стають у коло та під музику передають м'яч. Логопед каже фразу, а дитина, у якої опинився в руках м'яч, відповідає навпаки, тобто підбирає антонім до цієї фрази.

Фрази: Хороша грядка – погана грядка, стара картопля (молодий), важкий мішок (легкий), Великий урожай (маленький), Чиста морква (брудна), стиглий помідор (незрілий).

Якщо дітям вагаються у відповідях, логопед задає навідні питання.

13. Освіта складних слів – гра «Складні слова».

А чи знаєте ви, що існує багато машин, які полегшують працю людей. Наприклад, є машини, які чистять самі картопля, садять її в землю, копають її. Є машина, яка сама ріже овочі, а є машина, яка сама вичавлює сік із овочів. А ще є спеціальні приміщення, де зберігається багато овочів. А ви знаєте, як вони називаються? Я вам розповім. Це дуже довгі слова, але їх легко запам'ятати, тому що вони складаються з двох коротких слів. Машина, яка чистить картоплю, називається картоплечистка – від слів картоплю та чистити.

Аналогічно розглядаються слова картоплесаджалка, картоплекопалка, соковитискач, овочерізка, овочесховище.

14. Збагачення словника дітей, розвиток зв'язного мовлення – гра «Поваренок».

Сік ми вже навчилися готувати, тепер треба приготувати щось складніше. Наприклад, салат, борщ, суп, рагу. Виберіть свою улюблену страву і розкажіть, які овочі вам потрібні для неї і як ви будете її готувати.

Діти повинні використовувати у своєму оповіданні назви овочів та дій, які з ними виконуються: брати, різати, чистити, варити, смажити, гасити…

15. Розвиток уваги, пам'яті, утворення форми родового відмінка множини іменників – гра «Що змінилося?».

Подивіться на наш город. Що у ньому змінилося? По-моєму, тут щось помінялося місцями, щось зникло, а щось додалося.

Відповіді дітей повною пропозицією.

16. Підсумок заняття.

Підбиття підсумків заняття. Частування дітей томатним соком.

Вчитель – логопед ДНЗ №59 УОДС м. Маріуполя

Кабанова Катерина Олександрівна

Конспект інтегрованого логопедичного

заняття на тему «Город. Овочі»

Цілі : Розширити та активізувати словник на тему «Огород.Овочі»

Розвивати комунікативну активність та творчі здібності дітей з порушенням зору.

    корекційно-розвиваючі завдання:

    коригувати вимову;

    Вдосконалити граматичний лад мови.

    коригувати та розвивати діалогічну мову через формування відповіді повною пропозицією;

    коригувати та розвивати фонематичне сприйняття;

    коригувати та розвивати дрібну моторику кистей рук;

    розвивати загальну моторику, вміння узгоджувати мову з рухом;

    розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення;

    коригувати та розвивати особисті якості, емоційно-вольову сферу (навичка самоконтролю, посидючості).

    Освітні завдання:

    уточнити та розширити словник на тему « Город. Овочі»;

    Вчитиутворювати іменники за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів.

    Вчити утворювати відносні прикметники.

    продовжувати навчати дітей працювати з різними видами наочності.

Виховні завдання:

    виховувати інтерес до занять;

    виховувати самостійність, ініціативність;

    виховувати у дітей здатність до ефективної взаємодії з однолітками та дорослими.

Здоров'язберігаючі завдання:

    планувати обсяг матеріалу з урахуванням підвищеної стомлюваності дітей;

    дотримуватись правильної посадки дітей;

    сприятиме створенню сприятливого психологічного клімату;

    дотримуватись режиму охорони зору;

    чергувати статичні та динамічні завдання.

Устаткування : Презентація «Город. Овочі», м'яч, зашумлені картинки овочів, олівці, два кошики, муляжі овочів та фруктів.

Хід заняття

    Організаційний момент.Вітання.

Привіт, небо блакитне,

Привіт золоте сонце.

Здрастуйте ранок, привіт день.

Нам вітатися не ліньки!

Ми один одному посміхнулися

І в роботу поринули.

2 .- Яка зараз пора року? (Осінь)

У цей час року люди збирають урожай овочів.

Де ростуть овочі?

Город - це огороджена ділянка землі, де є грядки та парники. Там ми вирощуємо овочі (Слайд Город)

Логопед читає вірш:

На городі багато гряд

Тут і ріпа та салат.

Тут буряк та горох

А картопля хіба погана?

Наш зелений город

Нас прогодує цілий рік.

Сьогодні ми вирушимо на город і зберемо свій урожай овочів.

Давайте назвемо овочі, які ростуть на городі.

Овочі на городі ростуть по-різному:

Що росте в землі? (морква, буряк, картопля, ріпа, редиска, часник)

Що зростає на землі? Помідор, огірок, перець, капуста)

Презентація слайдів овочів.

3 . Загадки-складки

Логопед загадує загадку.

Діти відгадують загадку та овоч з'являється на екрані.

Як одягла сто сорочках,

Захрумтіла на зубах. (Капуста)

Ці міцні хлопці

У листі ховаються на грядці.

Лежебоки-близнюки

Зеленіють… (огірки)

Помаранчевий захований корінець

Зверху видно лише вершок.

А підчепиш спритно -

І в руках ... (морквина)

На спекотному сонечку підсох
І рветься зі стручків …-(горох)

Кругла, розсипчаста, біла

На стіл вона з полів прийшла

Ти посоли її трошки,

Адже правда смачна ... (картопля)

Сильно плачуть всі довкола,

Якщо мама ріже ... (Цибуля)

Кругла та гладка,
Відкусиш-солодка.
Засіла міцно
На грядці …- (ріпка)

Всіх кругліші та червоніші.

Він у салаті всіх смачніший,

І хлопці з давніх-давен

Дуже люблять... (помідор).

4. Дидактична гра "Чарівний мішечок". Впізнавання овочів за допомогою тактильних відчуттів.

5.Гімнастика для очей. Презентація на екрані

6 . .Гра « Що зайве» Презентація на екрані.

Діти називають зайвим і воно зникає на екрані

7 . Фізхвилинка- А тепер хлопці встаньте, фізхвилинку починайте.

Мова з рухом «Урожай».
У город підемо, урожай зберемо. Маршують.
Ми моркви натягнемо «Тягають».
І картоплі накопаємо. "Копають".
Зріжемо ми качан капусти, "Зрізають".
Круглий, соковитий, дуже смачний, Показують коло руками.
Щавеля нарвемо трошки "Рвуть".
І повернемося доріжкою. Маршують.

8 . Багатосмачні страви можна приготувати з овочів.

Логопед: – Зараз я називатиму овоч. А ви відповідатимете якийсь сік, суп, салат з нього можна приготувати.

Ігрова вправа «Кухар» . Утворення відносних прикметників.

Логопед починає, а діти закінчують:

Давайте приготуємо обід із овочів.

Зваримо суп із гороху. Як називається суп?

Зробимо пюре із картоплі. Як називається пюре?

Приготуємо салат із буряка. Який вийшов салат?

Зробимо ікру із кабачків. Яка вийшла ікра?

Спекемо пиріг із гарбуза. Який вийшов пиріг?

Вижмемо сік із моркви. Як називається сік?

Ми зварили обід з овочів. Як називається такий обід?

9. А ось нова гра

Починати її час.

Гра «Назви ласкаво» Презентація

Помідор – помідор;

морква-морква

Огірок - огірок;
Цибуля - цибулька;
Часник – часник;

Горох – горошок;

Картопля - картопля.

10 .Грове вправу «Повтори чистомовки» .

Щи – щи – щи – ми зібрали овочі;

Ор – ор – ор – дуже смачний помідор;

Чок – чок – чок – у городі кабачок;

Ец – ец – ец – ось хрусткий огірок.

11.Пальчикова гімнастика

Тук! Тук! Тук! Тук!

Лунає в будинку стукіт.

Ми капусту рубаємо, рубаємо

Ми моркву трьом, трьом.

Ми капусту солимо, солимо

Ми капусту тиснемо, тиснемо.

Діти ляскають у долоні.

Стукають по лівій долоні правою ребром.

Ведуть правою рукою стиснутою в кулак по долоні лівої руки зверху донизу.

Імітують посипання сіллю.

Інтенсивне стискання обох рук у кулаки.

12. Робота із зашумленими картинками

Логопед: Подивіться, що за овочі у вас намальовані на листочках.

Знайдіть помідор та обведіть його червоним олівцем.

Знайдіть огірок та обведіть його зеленим кольором.

Знайдіть моркву та обведіть помаранчевим кольором.

13.Підсумок заняття

Овочі ми збирали

Друзі ними пригощали

Квасили, їли, солили.

З дачі додому забирали.

Прощай на рік наш друг город!

Молодці хлопці. Усі намагалися і впоралися із завданнями.
Давайте ще раз згадаємо, що росте на городі.

Людмила Олександрівна Носенко
Конспект заняття в логопедичній групі «Овочі-город»

Конспект заняття у логопедичній групі на тему: « Овочі – город»

Корекційно-освітні завдання. [Розширення, уточнення та активізація словника на тему « Овочі. Город»(город, овочі, картопля, морква, буряк, ріпа, редис, редька, цибуля, часник, бакла-жан, кабачок, помідор, огірок, кріп, петрушка; вирощувати, прибирати, копати, смикати, зрізати, укладати, зберігати, готувати, варити, смажити, солити, маринувати, тушкувати, нарізати; смачний, корисний, соковитий, запашний, м'який, міцний, гладкий, шорсткий, червоний, жовтий, зелений, помаранчевий, коричневий). Розширення поглядів на важливість праці дорослих. Ознайомлення з поняттям «слова – дії». Актуалізація дієслівної лексики. Практичне засвоєння дієслів однини та множини

Корекційно-розвиваючі завдання. Розвиток зв'язного мовлення, зорової уваги та сприйняття, артикуляційної, тонкої та загальної моторики, творчої уяви.

Корекційно-виховні завдання. Формування навичок співробітництва, взаємодії, доброзичливості, самостійності, відповідальності.

Устаткування. Іграшки (поїзд, машинки, зайчик, лялька, петрушка, ведмедик та ін., картинки із зображенням тварин, символи звуків (кружечки, символи слів (смужки, лічильні палички на кожну дитину, скриньку).

Хід заняття

1. Оргмомент

Психогімнастика. Вправи на розслаблення (Релаксація). «Заводні іграшки».

Діти, зараз ви перетворитеся на заводні іграшки. Навколо себе обернися, в ляльку Машу перетворись.

Діти зображують ляльку, танцюючого ведмедика, зайчика, що грає на барабані, і веселого Петрушку

Заводна лялька зламалася.

Діти застигають у певній позі

2. Розвиток слухової уваги

Гра Що звучить?Розглядаються іграшки, порівнюється їхнє звучання. Впізнавання іграшок за звуком.

3. Диференціація понять «звук – слово»

Виставляються іграшки: лялька, поїзд та молоток. Як плаче лялька? (А-а-а-а.)Що ми говорили? (Звук). Як гуде поїзд? (У-у-у.)Це звук чи слово? (Звук.)Як стукає молоток? (Д-д-д. Це теж звук.)Назвіть слова – звання іграшок.

На дошці виставляються палички, що позначають кожне слово.

Ми назвали багато. (Слов).

Виставляються смужки – символи слів.

Подивіться на смужки, це – будиночки слів. Ми позначатимемо слова такими смужками. Ви пам'ятаєте, із чого складаються слова? (Зі звуків.)Зробіть руки «чашечкою», зберіть та назвіть слово.

Логопедвимовляє слова повільно, пошепки, а діти голосно і разом.

Куукллаа, м'ячіік. (лялька, м'ячик). Чим ми окреслили звуки? (Кружочками.)

Відкрийте пенали, візьміть у праву руку червоний кружечок, у ліву – ось таку смужку. Що ми позначатимемо такою смужкою? (Слова.)Якщо я скажу слово, підніміть смужку, якщо почуєте звук - підніміть кружок.

Логопедвимовляє голосні звуки та слова, а діти показують відповідний символ.

4. Розвиток мовного слуху та фонематичного сприйняття

У назві кожного предмета є звуки. Якщо замінити хоча б один звук, ми не впізнаємо слово. Зараз слухайте мене уважно, я вимовлятиму слова правильно і неправильно, а ви плескайте в долоні тільки тоді, коли почуєте правильно сказане слово: зайчик, дайка, зуйка, туколка, лялечка, муколка (та ін.).

5. Ознайомлення із поняттям «слова – дії». Актуалізація дієслівної лексики

Діти, ми вже знаємо, що нас оточує живий та неживий світ. Яке питання ви поставите, якщо вам захочеться дізнатися назву живої істоти? (Хто це)Про предмети неживого світу, як ви запитаєте? (Що це)Якщо ми захочемо дізнатися про дії людини чи тварин, то як спитаємо? (Що він робить)

Виставляються картинки із зображенням півня, кошеня, корови, зайця

Що робить півень? (Стоїть, співає, кукурікає, клює.)

Підбір дієслів до слів кошеня, корова, заєць. Ці слова означають дії тварин. Неживі предмети можуть падати, стояти, ламатися, лежати. Що робить лялька? (Сидить, лежить, ходить, махає.)Що робить Аня?

Установка на виконання дій подається пошепки (Стригає, ходить, махає.)

Лялька та Аня виконували схожі дії. Чим відрізняється лялька від Ані?

Міркування дітей

6. Фізмінутка

Гра «Де ми були, ми не скажемо, а що робили, покажемо»Танцювальні рухи під музику.

7. Практичне засвоєння дієслів однини та множини

Що ми робили? (Танцювали, веселилися, бігали, скакали.)Ми називали слова-дії

Виставляється іграшкова машина.

Що робить машина? (Стоїть, їде, сигналить, гальмує.)

Додається ще одна машина

Що роблять машини? (Стоять, їдуть, сигналять, гальмують.)

(Імітація їзди машиною.)

Ваня їде, а діти. (їдуть). Паша везе вантаж, а Толя з Колею. (везуть вантаж). Діма сигналить, а Аня з Дімою... (сигналять).

Далеко їде машина, ледь чутно сигналить. Вимовте звук у пошепки. Зробіть вдих, промовте звук у трохи голосніше, машина наближається. Знову зробимо вдих і на видиху промовимо звук у голосно. Машина видаляється. Звук у вимовляється із загасанням голосу.

9. Виконання доручень із двох-трьох дій. Засвоєння дієслів минулого часу

Логопеддає доручення одній дитині пошепки. Він виконує дві-три дії. Діти спостерігають, потім відповідають на питання: Що зробила Таня? Завдання дається всім дітям

Встаньте, зробіть крок уперед, підніміть ліву руку, нахилиться праворуч. Що ви зробили? (Крокнули, підняли р. нахилилися.)Які слова ви називали? (Слова-дії).

10. Позначення дієсловами роботи окремих органів людини

Що ми робимо руками? Що ми робимо ногами? Що робить наше серце? Що робить наша голова? Кожна людина має дбати про своє тіло. Що робити, щоб мати здорове тіло?

Міркування дітей. Узагальнення логопеда.

11. Підсумок заняття

Закріплення понять «слова-дії» .

Публікації на тему:

Конспект заняття у старшій групі «Овочі»Тема: Овочі Мета: закріпити знання дітей про овочі. Завдання: Освітні: 1. Повторити назви овочів (морква, картопля, цибуля, буряк).

Як без нашої допомоги не народяться овочі. Тільки-но прийшла весна, ми садимо насіння. Ось який город! Дивується народ. Землю гріло сонечко.

Скільки багато клопотів у весняно-літній період на дачах, присадибних ділянках і т. д. Але й радісних моментів не менше. Мабуть кожна.

Конспект з формування лексико-граматичних засобів мови та розвитку зв'язного мовлення «Овочі. Город»Ціль: розширювати обсяг словника, збагачувати словник найменуваннями овочів. Завдання: корекційно-освітні: вчити вживати іменники.

Статті на тему